ساعات کاری زیست اپ 18:00 – 08:00

آلودگی اقیانوس ها

آلودگی اقیانوس ها

راهکارهای کاهش آلودگی
در اواسط قرن بیستم به دلیل افزایش استفاده تجاری از پلاستیک ، نگرانی ها برای آلودگی اقیانوس ها و دریاهای جهان به پلاستیک افزایش یافت. طبق تخمین ها در حال حاضر تقریباً ۵٫۲۵ تریلیون ذره پلاستیک با وزن ۲۷۰،۰۰۰ تن در اقیانوس ها شناور باشند.
افزایش تولید پلاستیک از ۳۵ میلیون تن در سال ۱۹۷۰ به ۴۰۰ میلیون در سال ۲۰۱۸ و پیش بینی ۵۰۰ میلیون در سال ۲۰۲۵ ، برای پایداری آینده محیط های دریایی ما بسیار نگران کننده است. افزایش سریع جمعیت جهانی و تقاضای گسترده برای محصولات پلاستیکی و دفع غیر اصولی آن ها در محیط زیست پیامدهای نامشخصی را بر اکوسیستم های دریایی جهان و سلامت انسان ایجاد می کند. اگر بی احتیاطی و ناآگاهی در مقیاس جهانی حاکم باشد ، تا سال ۲۰۵۰ ممکن است جرم پلاستیک ها در اقیانوس ها بیشتر از ماهی ها باشد.

بیشترین آلودگی اقیانوسی در حال حاضر در اقیانوس های هند، آرام و اطلس است. به طوریکه طبق تخمین های زده شده در اقیانوس آرام شمالی ۱٫۸ تریلیون قطعه پلاستیک به وزن ۸۰۰۰۰ تن وجود دارد که وسعت آن بیش از ۱٫۶ میلیون کیلومتر مربع است یعنی سه برابر کشور فرانسه.
حدود ۱۰ درصد پلاستیک تولید شده که وارد اقیانوس ها و دریاها می شود حاوی پلیمرهای غیرقابل تجزیه بیولوژیکی از جمله پلی اتیلن، پلی استایرن، پلی وینیل کلراید و پلی استر هستند و وقتی این پلاستیک ها توسط ارگانیسم های دریایی بلعیده می شوند، به طور قابل توجهی عملکرد طبیعی اکوسیستم ها را مختل نموده و مسلما برسلامت انسانی که آن محصولات دریایی را مصرف میکند نیز تاثیر میگذارند.
عوامل آلودگی دریاها :
• دلایل آلودگی پلاستیک در اقیانوس های ما فراوان است و شایعترین آن از منابع زمینی ناشی می شود که ۸۰٪ از آلودگی کل پلاستیک در اقیانوسهای ما را تشکیل می دهد. در واقع زباله ها از طریق روان آب ها ، بلایای طبیعی مانند سونامی و انتقال زباله توسط باد به رودخانه ها یا نهرها به اقیانوس منتقل می شوند.
• فعالیت های انسانی مانند سرریز فاضلاب که در نتیجه مدیریت ضعیف و دفع عمدی زباله است که کمتر از ۱۰٪ آلودگی پلاستیک اقیانوس را تشکیل می دهد.
• فعالیت های دریایی نیز باعث این آلودگی می شوند، که شامل تجهیزات ماهیگیری دور انداخته شده از کشتی ها از جمله تور ، کیسه های پلاستیکی ، جعبه های طعمه و طناب ها می باشد.
• دلیل قابل توجه دیگر افزایش تراکم جمعیت جهانی و انتخاب های بی رویه مصرف کنندگان است، به طوریکه تولید پلاستیک در سال ۲۰۱۳ از ۰٫۵ میلیون تن در سال ۱۹۶۰ به ۳۰۰ میلیون تن رسیده است.

پلاستیک ها دارای ویژگی های متنوعی هستند که به دلیل خاصیت انعطاف پذیری ، دوام ، سبک بودن ، ارزان بودن و مقاوم در برابر خوردگی ، کاربرد آنها افزایش یافته است. این خواص به آنها این امکان را می دهد که بسیار متنوع باشند مانند بطری ، نی ، ته سیگار ، چتر نجات ، مسواک ، اسباب بازی ، ظروف نگهداری غذا ، کیف، لباس ، وسایل نقلیه و غیره.
و شرکت های معروفی مثل کوکا کولا نیز موضوع را تشدید می کنند زیرا به طور جداگانه مسئول ۲۰٪ تولید بطری های پلاستیکی در سراسر جهان هستند.
ریز دانه های پلاستیکی کوچک موجود در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی از جمله پاک کننده ها ، خمیردندان ها ، مایع شستشو و ژل های شستشو در زباله های خانگی شسته می شوند. آنها به دلیل عدم حذف از فیلترهای فاضلاب در تصفیه خانه ها به اقیانوس ها رسوب می کنند.
تاثیرات این آلودگی بر دریاها و اقیانوس ها :
بلعیدن تصادفی گلوله های پلاستیکی ، درب بطری ها و اسباب بازی های کوچکی که با غذا اشتباه گرفته شده بر سلامتی و بقای پنگوئن ها ، دلفین ها ، سخت پوستان ، نهنگ ها ، خزندگان دریایی ، پرندگان دریایی ، ماهی ها و لاک پشت ها تأثیر گذاشته است.مشکل در هضم غذا ، اختلال در حرکت ، انسداد دستگاه گوارش ، زخم ، گرسنگی و ضعف، درگیر شدن در آوار پلاستیکی شناور که می تواند با جراحات داخلی یا خفگی از جمله مسایل پیش آمده برای موجودات دریایی می باشد. مانند لاک پشت ها ، که خود را در کیسه های پلاستیکی شناور به دام می اندازند ، و آنها را به عنوان ماهی ژله ای اشتباه تشخیص می دهد. مطالعات نشان داده است که درگیری و بلع آلودگی پلاستیک منجر به مرگ سالانه بیش از ۱ میلیون پرنده می شود.
و هم چنین آلودگی ریز پلاستیک ها در غذاهای دریایی ما مانند میگو ، خرچنگ دریایی و صدف ها اگر در مقیاس وسیع مصرف شود ، ممکن است عواقب قابل توجهی برای سلامت انسان داشته باشد.
راه کارهای مقابله با آلودگی دریاها :
•  یکی از راه های اولیه پاک کردن مستقیم مواد آلاینده از محیط زیست می باشد که در سال ۲۰۱۷ با مشارکت داوطلبانه ، ۸۰۰۰ تن مواد زائد پلاستیکی از دریاها و اقیانوس ها حذف گردید.
•  توجه رسانه ها، اقدامات سیاسی و آگاهی عمومی و تشویق به مصرف کردن مواد پایدار. مانند گسترش فرهنگ حمل کیسه های پارچه ای و بطری های قابل استفاده مجدد به عنوان گزینه هایی برای محصولات پلاستیکی یکبار مصرف.
•  وضع قوانینی برای تولید کنندگان به منظور کاهش استفاده ازپلاستیک های میکرو در محصولاتشان به عنوان مثال از سال ۲۰۱۱ در آمریکا استفاده از این مواد برای برندهایی مثل L’Oréal و The Body Shop ممنوع شد.
•  پیدا کردن راه حلی موثر برای بازیافت مواد پلاستیکی، زیرا در حال حاضر تنها ۱۰ درصد پلاستیک های مصرفی بازیافت می شوند و این میزان بسیار ناچیز است والبته که برای این منظور به مشارکت جهانی نیازمندیم.
•  و در آخر مثل همیشه نیاز به آگاهی عمومی و ترویج فرهنگ درست مصرف در جامعه داریم و با مشارکت دولت ها و وضع قوانین مناسب، استفاده از تحریم ها، جریمه ها و مالیات ها میتوان تا حدودی بر این مشکل فایق آمد.
منبع: آلودگی پلاستیکی در اقیانوس های ما، ارزیابی بر تلاش های بین المللی برای کاهش آلودگی ها
UKEssays, Published: 8th Feb 2020 in Environmental Studies
ترجمه:فرانک امیرابراهیمی