09215953007 – 021-48000979 تلفن زیست اپ

لینکدین زیست اپ تلگرام زیست اپ توییتر زیست اپ اینستاگرام

ساعات کاری زیست اپ 18:00 – 08:00

گیاهخواری

 در سال ۱۹۷۹ انجمن The Vegan ، وگانیسم یا همان گیاه خواری را این گونه معرفی کرد:
“فلسفه و روش زندگی ای که هرگونه بهره برداری از حیوانات را برای تامین غذا و لباس نفی می کند و به دنبال گسترش گزینه های جایگزین می باشد، گزینه هایی که به نفع انسان ها، حیوانات و محیط زیست است.” پس وگانیسم تنها یک رژیم غذایی فردی نیست بلکه می توان آن را یک روش زندگی جدید و مترقی برخلاف عادت های تثبیت شده قبلی در نظر گرفت. هرکس به علتی به گیاه خواری روی می آورد. برخی برای دفاع از حقوق حیوانات، برخی به دلیل مسائل احساسی، برخی به خاطر انتخاب رژیم غذایی و سبک زندگی ساده تر و سالم تر و اما برخی به منظور کاهش گازهای گلخانه ای این تصمیم بزرگ را می گیرند. برخی دانشمندان معتقدند که وگانیسم را می توان تنها راه بزرگ برای کاهش تاثیرات زیست محیطی بر روی کره زمین دانست. و در این صورت دیگر نیازی نیست تا مردم ماشین های خود را بفروشند، بدون فرزند زندگی کنند و یا از سفرهای هوایی بپرهیزند.(چون عموما بحث های مرتبط با گرمایش زمین، تنها به بر روی مسائلی چون خودروها و جمعیت کره زمین متمرکز است.)


در سال ۲۰۱۸ ، دانشمندان با انجام یکسری تحقیقات متوجه شدند که با حذف گوشت از چرخه غذایی انسان، انتشار گازهای گلخانه ای تا ۴۹% با کاهش روبه رو خواهد بود و با این چرخه تولیدی تنظیم شده، تنها به یک چهارم زمین های فعلی نیاز است و می توان به جای استفاده از آن ها در جهت دامداری، به احیای علفزارها و جنگل ها در آن مناطق پرداخت. پس می توان گفت گیاه خواری یک مشارکت فردی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی است. دانشمندان معتقدند که با کاهش گام به گام مصرف گوشت و لبنیات می توان یک فرهنگ پایدار و گسترده را تحقق بخشید و این گونه است که جامعه کم کم تغییر خواهد کرد و مسلما این تغییر تدریجی، خیلی کارآمدتر از قوانین منع کننده خواهد بود. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۳ در آلمان روز Veggie day در جهت ترغیب مردم به گیاه خواری برپا گردید. اما دیری نپایید که با ادعاهایی همچون دخالت در زندگی مردم و گرفتن آزادی و حق انتخاب از آن ها ، تعطیل شد.
جای تعجب نیست که این تغییر نیازمند گذر زمان است. زیرا از یک سو، حذف عادات غذایی و تغییر ناگهانی در آن ها دشوار است و از سوی دیگر گوشتخواران، دوستداران مواد پروتئینی، منکران تغییرات اقلیمی و صنوف مواد غذایی و کارخانه های گوشتی مانع این کار هستند. اما به دلیل آنکه این سبک زندگی سازگار با محیط زیست می باشد، با فراهم نمودن محرک هایی مانند اطلاعات علمی و تبلیغات می توان این روش را به یک سبک زندگی پایدار برای بهبود رفاه شخصی، محیطی و اجتماعی تبدیل کرد. برای تغییر یک عمل، نیاز به عمل می باشد! با استفاده از توییت ها، هشتگ های بیشتر، نشریات علمی واعلامیه های دولتی می توان آگاهی مردم به این مسئله را بالا برد و البته این فرهنگ سازی نیازمند استمرارو پشتکار است.
در آخر اینکه ممکن است این حرکت ها منجر به گیاه خواری همه انسان ها نشود اما دست کم مانع غیرقابل سکنی شدن کره زمین خواهد شد.

منبع : جنبش گیاهخواری به عنوان عامل اصلی مبارزه با تغییرات اقلیمی. نویسنده Fabian Klein-Arndt
Universität Witten/Herdecke
Department
Department of Philosophy, Politics and Economics
تاریخ انتشار : مارچ ۲۰۱۹
مترجم : فرانک امیرابراهیمی